CO JE LARP?

Larp je hra založená na hraní rolí. Jde vlastně o divadelní improvizaci, na rozdíl od divadla ale v larpu nehrajete pro nezúčastněné publikum - pouze pro sebe a své spoluhráče. Jste zároveň hercem i divákem.

Hru a její příběh spoluvytváříte sami, nejste omezeni scénářem ani režisérem. Na začátku hry dostanete pouze nastíněný charakter postavy a zbytek už záleží na vás. Sami se rozhodujete, co bude vaše postava dělat a jak se bude chovat, a tím ovlivňujete směřování celého příběhu.

Larpy jsou opravdu pro každého. Nehrají je profesionální herci, ale obyčejní lidé, studenti, pracující - každý hraje tak, jak si myslí, že by se chovala jeho postava ve skutečnosti. Interakcí s ostatními hráči a s prostředím se vytváří neopakovatelný příběh a unikátní atmosféra každého larpu.

Larp je stejně široký pojem jako sport. Zahrnuje pod sebou velké množství rozdílných her. V rámci festivalu Live Action Pride se nejčastěji setkáte s komorními larpy.

Komorní larp

Komorní larpy se hrají v prostředí jedné či dvou místností a obvykle trvají okolo 4 – 5 hodin. Proto jsou vhodné i pro začátečníky - vyjma trochy volného času nemůžete nic ztratit, pouze získat. Larp je zábava, je to zážitek. Umožní vám prožít si něco, co by se vám v běžném životě nejspíš nestalo, podívat se na svět jinýma očima, vytvořit si vlastní příběh a prožít si spoustu emocí. (text byl převzat ze stránek hrajlarp.cz)

JAK SI HRU ZAHRÁT

Přihlašování na hry poběží s podporou portálu HRAJ LARP.
Základem je vytvořit si profil na portálu http://hrajlarp.cz. Je to velice snadné!
Na hru je pak možné se přihlásit v rámci svého profilu po vybrání daného termínu na stránce http://hrajlarp.cz/kalendar/.
Další informace následně obdržíte od organizačního týmu.

SEZNAM UVÁDĚNÝCH LARPŮ

Prom

Autoři: Anna Vrtálková, Kamil Buchtík
Počet hráčů (m/ž/o): 13/13/0

Znáš to. Nejkrásnější holky ze školy jsou roztleskávačky a chodí jenom s fotbalistama. Fotbalisti zesměšňujou geeky, ale ti jim stejně nakonec ukážou, kdo má navrch. Všichni podceňují holky a kluky z glee clubu, kteří žijí pro svůj sen, že se jednou stanou hvězdou. High class jsou budoucí studenti Harvardu, šéfové nadnárodních korporací a elita národa. Kdo by čekal, že dost možná budoucí prezident USA bude pokukovat po té nenápadné holce, která nikam nezapadá?
Prom je krátký larp pro 26 hráčů z prostředí americké střední školy. Teda spíš z prostředí filmové americké střední školy. Je to romantická komedie, která využívá přehršel filmových klišé. Na hře hodně pracujeme s hudbou, která k romantickým komediím ze střední neodmyslitelně patří.
Jedná se o obsahový larp. Je cílen především na hráče, kteří se v larpu nejraději baví budováním příběhu a tvořením zajímavých scén. Rozhodně není vhodný pro hráče, kteří chtějí hru vyhrát, a nepředpokládáme, že by se během něj hráči zásadně ponořovali do postav. Na Promu jde hlavně o legraci a zábavu.
Více info na: prom.larpy.cz
Poplatek:300,-

Jiní

Autor: Kateřina Kopecká, Kistýna Zoé Syrová
Počet hráčů (m/ž/o): 3/3/0

Blíží se konec devatenáctého století a život v malé irské vesničce plyne tak, jak plynul vždycky. Jistě, sem tam se něco změní - tu přibyde nová škola, tu se objeví nový nájemník pro starý opuštěný domek, ale jinak je vše tak, jak má být. Vesničané poctivě navštěvují nedělní mše a než večer vychrstnou vědro s vodou ze dveří, nikdy nezapomenou zavolat nejprve do tmy a varovat tak skřítky a víly, co by se snad mohli promenádovat v okolí. Urazit Dobrý lid, to by si jeden zavařil! A život by takhle pokojně plynul dál, kdyby jednoho dne nezmizela jedna z mladých vesnických žen beze stopy. Můžou za to víly, nebo je všechno ještě úplně jinak?
‘Jiní’ představují komorní larp pro 6 hráčů, volně inspirovaný skutečnými historickými událostmi. Jeho tématem jsou rodinné konflikty, odvrácená strana lidové víry i způsob, jakým naše vnitřní světy zasahují do vnímání světa vnějšího a lidí v něm. Hra je skriptovaná a není vhodná pro hráče pod 18 let, neboť se v ní vyskytuje lehké násilí a alkohol.
Poplatek: 200,-

L-world

Autor: Lucie Chlumská
Počet hráčů (m/ž/o): 1/5/0

Sabina je úspěšná vydavatelka časopisu, politická aktivistka a kandiduje v komunálních volbách. Vychovává dceru Denisu se svou druhou ženou Veronikou. A tento večer pořádá večírek pro pár přátel.
Sabina a některé další postavy jsou sice lesby, ale larp neřeší téma coming-outu. Je o lásce, přátelství, partnerství a rodičovství. A taky trochu o ženách.
L – world je larp pro pět žen a jednoho statečného muže, který se nebojí vstoupit do ženského světa.
Larp není inspirován stejnojmenným seriálem.
Poplatek: 250,-

Příběhy hříchu

Autoři: Lucie Chlumská, Tereza Králová
Počet hráčů (m/ž/o): 0/6/0

Šest žen, šest příběhů. Každý je jiný, ale přesto je něco spojuje. Zrada, nenávist, smutek, odpuštění. Vyprávějte tyto příběhy s námi.
Příběhy hříchu je larp pro šest žen. Odehrává se prostřednictvím skriptovaných scén , hráčky se ale na příběhu podílejí v tom, jak jej vypráví a interpretují. Larp je převážně o vcítění se do role a využívá odlišných dramatických prostředků. Je vhodný pro hráčky, kterým nevadí těžká témata.
Poplatek: 250,-

Spasťák

Autoři:Tereza Rajnochová, Anna Müllerová, Jiří Kantor, Tereza Stratilová, Sabina Žilková
Počet hráčů (m/ž/o): 0/0/8

"Jako každý jiný den zvonec oznamuje večerku. Celá polepšovna se neochotně ukládá ke spánku. Alespoň zdánlivě...Erin počká až kroky vychovatele na chodbě odezní. Potichu seskočí z postele: ,,Hej, bando, pojďte sem, mám super novou hru!"
Spasťák je oddychový larp, ve kterém se hráči převtělí do skupinky chovanců nápravného zařízení pro mladistvé. Jejich život je pořádná otrava, psycholog do nich furt hustí nějaké kecy a vychovatelé prudí s pravidly. Rozptýlení tomuto svéráznému gangu puberťáků nabízí nejen vzájemná interakce a páchání dalších průšvihů, ale i hra. A tahle zdánlivě nevinná zábava jim brzy změní úhel pohledu, přiměje je přemýšlet a pochybovat o realitě, kterou prožívají, i o tom, jak naložit se svou budoucností.
Poplatek: 200,-

Equilibrium

Autoři: Michal Havelka, Jakub Straka, Patrik Krupička, Elena Szolgayova, Jan Páral
Počet hráčů (m/ž/o): 2/2/2

"Slečno Lano, dáte si čaj?" "Ne, díky." "Myslel jsem si, že odmínete. K té naší věci ... připadá vám rozumné vydat se jako žena na takovou nebezpečnou výpravu? Jiné ženy ve vašem věku holdují spíše plesům, piknikům v parku či letním vyjížďkám na koni." "Zajímavé. Můžeš to zkusit říct bouchačce, co právě míří na tvoje koule."
Equilibrium je dobrodružný steampunkový komorní larp zasazený do světa Viktoriánské Anglie v období irského vzdoru. Naši hrdinové se setkávají v hostinci U ozubeného kolečka - každý z jiného prostředí, s jinými motivy, ale se společnou touhou: Získat tajemné Equlibrium. Larp je scénovaný, ale nikoliv skriptovaný - ve samotných scénách hráčům poskytuje netradiční míru volnosti. Každá scéna je zasazena do jiného prostředí a naši hrdinové v nich rozplétají společný příběh o mýtickém Equlibriu. Larp označujeme jako lehkou a dobrodružnou žánrovku - inspirujeme se prvky ze hry Dračí Doupě i z akčních filmů.
Poplatek: 200,-

Gilead

Autoři: Dagmar Wiesnerová a Martina Drabinová
Počet hráčů (m/ž/o): 0/0/4-7

Témata: totalitní režim, nástup totality, patriarchát, matriarchát, feminismus
Krvavá válka bez pravidel, která neušetřila nikoho a brala si muže po statisicích. Každá z žen někoho pohřbila - otce, bratra, milence. Naučily se bez nich žít, převzaly jejich role. Válka se neptá. Těch pár, kteří se z války vrátili, už nikdy nebyli jako dřív. Život na ně ale nečekal, svět se vzpamatoval, země bez mužů ve vedení začala znovu vzkvétat. Vláda teď stojí před důležitým úkolem: zajistit, aby se podobná válka již nikdy neopakovala.
Gilead je hra inspirovaná knihou Příběh služebnice. Hráči budou v roli účastníků konference pořádané Ústavem pro výzkum totalitních režimů zkoumat a prožívat historické období Republiky Gilead. Hráči v průběhu hry vystřídají několik postav, které mohou být i různého genderu, je třeba s tímto prvkem při účasti počítat.
Poplatek: 250,-

Vytvořilo ROLLING 2015, grafické zpracování Jan Mála, kód: Lukáš Vaculčík.